Rychlá dráha v Jabloňanech potvrdila svojí pověst!

První červnovou neděli zavítala Velká cena Blanenska v požárním útoku do malebné vesnice
Jabloňany. Tam se podobná soutěž konala naposledy před šesti lety, což je opravdu dlouhá doba.
Spousta závodníků si jabloňanskou trať velmi dobře pamatuje. O rychlosti trati vypovídá například to, že tým mužů se Žernovníka na ní vytvořil už v roce 2014 na více než osm let rekord celého seriálu VCB v čase 16,26. Někteří mladší závodníci se na velmi rychlou trať v Jabloňanech vydali letos vůbec poprvé.

Po jedenácté hodině vyběhlo poměřit své síly v požárním útoku postupně osmnáct týmů mužů a
osmnáct týmů žen, veteránů a dorostenců. Mezi muži se z vítězství radovali borci z Bořitova „A“, kteří to do Jabloňan neměli vůbec daleko. Zastavili časomíru v čase 16,81 a jejich rychlejší terč, který měl hodnotu 16,66, byl nejrychleji sraženým terčem v kategorii mužů. Ze druhého místa, času 16,89 a premiérové „bedny“ na Blanensku se radoval tým Maršovic z okresu Žďár nad Sázavou. Na třetím místě skončili muži ze Žďáru v čase 17,62.

Po přestávce na přestavění dráhy pro ženskou, veteránskou a dorosteneckou kategorii byly k vidění také vynikající výkony. Vítězkami se staly ženy ze Senetářova s výsledným časem 17,06 a dotáhly se ke společnému vedení VCB spolu se Žernovníkem. Ten obsadil v Jabloňanech třetí místo za čas 17,37, ale za zmínku určitě stojí čas levého terče – 15,95. Mezi Senetářov a Žernovník se vešly ještě ženy z Lysic, kterým požární útok sedl na výbornou a mohly se radovat z času 17,28.

Přesto, že trať a terče slibovaly přiblížení se rekordům ve všech čtyřech kategoriích, ve kterých se
blanenská liga běhá, pouze nejmladším závodníkům se podařilo dosavadní nejlepší čas překonat.
Novým juniorským rekordem je nyní čas 15,08 v podání dorostenců ze Senetářova „A“ a nezbývá než doufat, že pokoří i hranici patnácti vteřin, protože dnes k tomu bylo velmi výrazně našlápnuto. Na levém terči totiž bylo sraženo dokonce v čase 14,39! Mezi nejlepšími třemi je v Jabloňanech doplnili ještě dorostenci Kotvrdovic a Černé Hory.

Nejméně závodníků se nám v dosavadním průběhu VCB objevuje ve veteránské kategorii. Jen tři
týmy mezi sebou bojují o cenné body. Dnes byli nejšťastnější veteráni z Hlubokého z okresu Třebíč, kteří v čase 15,28 vypálili rybník dalším dvěma blanenským týmům – druhému Žernovníku a třetím Paměticím.

Po třech odběhnutých závodech z dvanácti se o první místo v kategorii mužů zatím se stejným počtem bodů dělí muži z Bořitova, Žďáru a Brumova.
V ženách se o první místo dělí Žernovník a Senetářov, dále vedou veteráni z Hlubokého, a zatím
suverénně si počínají dorostenci ze Senetářova „A“, kteří tři ze tří závodů vyhráli. Zatím si od požárních útoků neodpočineme, protože hned za týden se koná další závod blanenské
ligy. V netradičním červnovém termínu zavítáme do Sychotína u Kunštátu. Všechny příznivce
požárního sportu srdečně zveme!
Text: Petra Dvořáková

Foto Pavel Kuchař – ZDE

Videa na YouTube kanále Velké ceny Blanenska