9. kolo VCB Němčice

Deváté kolo letošního ročníku Velké ceny Blanenska zavítalo 9. 8. 2015 na trať do Němčic. Rybník u trati dobře posloužil v tak horkém odpoledni ke zchlazení některých závodníků i diváků v průběhu celých závodů, které začaly po dvanácté hodině kategorií mužů.

Němčická trať je parádně rychlá, ale terče umí být zrádné, o čemž se přesvědčilo nejedno družstvo. S proudaři si pohrával hlavně vítr u terčů. To se ukázalo už u prvního týmu – kluků z Němčic. Domácí tým pravidelně nejezdí Velkou cenu Blanenska, ale ukázat dese doma – to je povinnost. Terče byly sraženy až v čase 21,70 a na body to nakonec nestačilo (21. místo). Poslední bodované umístění dnes obsadili kluci z Černovic v čase 21,21. O kousek lepší byly týmy Petrovic „SK“ (20,64), Bílovic (20,36), Brodku u Konice (20,29) nebo Sebranic (20,20). Na 14. místě se umístili kluci z Nesvačilky v čase 19,65, určitě je bude mrzet více než dvouvteřinový prostřik jednoho z proudařů (LP: 17,28). Skvělý útok předvedli kluci z Brťova-Jenče, pro které byl němčický závod určitě jeden z nejpovedenějších ve VCB. Terče byly sraženy v čase 19,31 a 19,45, což pro kluky znamená 13. místo. Těsně za desítkou skončily týmy Malé Lhoty a Bořitova – oba s časem lehce přes devatenáct vteřin.

Mužskou kategorii ovládl časem 17,19 tým Chrastavce (okres Svitavy), levý terč byl sražen v čase 17,06. Druhé místo obsadili kluci z Hlubokého (17,40) a navázali tak na bednu z Černovic. Do celkového hodnocení získali pořádnou porci bodů, například oproti klukům z Obory, kteří dnes nedokončili. Třetí místo obsadil tým Stanoviště v čase 17,54. Největším překvapením dne byl určitě parádní útok kluků ze Žďáru, kteří zastavili časomíru v čase 17,90 a bylo z toho 4. místo. Páté místo obsadil Žernovník v čase osmnáct rovných. Nejlepším proudařem dne byl levý proudař Plumlova, který sražil terč v čase 16,81, pravý proudař však prostříkal na konečných 18,01 a bylo z toho nakonec „až“ 6. místo. Od sedmého do desátého místa se poskládali kluci ze Stražiska, Jabloňan, Okrouhlé a Míchova.

V celkovém hodnocení mužů se na první místo opět dostalo Hluboké. Obora a Stanoviště na děleném druhém místě ztrácí 18 bodů. V první desítce jsou momentálně také Nesvačilka, Chrastavec, Stražisko, Žernovník, Sychotín, Jabloňany a Míchov.

Ženskou kategorii odstartovaly jedny z favoritek, také domácí, holky z Němčic. Nenapojená proudnice znamenala čas 24,85 a holky bohužel nenavázaly na loňské vítězství na domácí trati. Ale rozběhlý to bylo pěkně…!  Laťku pěkně vysoko už ze začátku nasadily holky ze Senetářova. Holkám se tuto sezonu pořádně daří, o tom svědčí dnešní vyrovnané a sedmnáctkové sestřiky – 17,47 a 17,48. Nedokázaly je překonat ani další týmy, které by se daly řadit mezi favority. Zklamané určitě jsou holky z Petrovic „SK“. Skoro čtyřvteřinový prostřik jedné z proudařek znamenal 13. místo a žádné body. Jeden bod do celkového hodnocení berou holky z Těchova, dva body Černá Hora, tři body Černovice. Všechny tři týmy dokázaly dát osmnáctkový nebo lepší čas pouze na jednom z terčů a ve finále z toho byly jen „průměrné“ devatenáctky. Nadšené byly naopak holky ze Žďáru! Ani ne tak z 6. místa, jako spíš z první závodní osmnáctky! Na pravém terči bylo sraženo dokonce v čase 17,59. Páté místo obsadily holky ze Žernovníka v čase 18,60. Dlouho to vypadalo, že na stupních vítězů budou i holky ze Šošůvky (18,14; PP: 17,35), nakonec je o čtyři setinky porazily holky z Ostrova u Macochy, a ty nakonec udržely bronz. Druhý skončil již zmiňovaný Senetářov. První místo patří opět holkám ze Sychotína, které nadělily druhému Senetářovu skoro vteřinku. V čase 16,57 si holky připsaly již šesté vítězství v letošním ročníku VCB ze sedmi závodů, kterých se zúčastnily.

V celkovém hodnocení se Sychotín opět dostal na první místo před Šošůvku o čtyři body. Třetí místo drží Němčice před čtvrtým Senetářovem. Pátý je Žernovník, šestý Těchov.

Do konce ročníku zbývají ještě tři závody. Příští týden nás čeká dvojkolo – Rudice a Sychotín, kde se pravděpodobně bude rozhodovat a v sázce je hodně bodů do celkového hodnocení. Zakončení sezony pak proběhne 12. 9. v Sudicích.

Autor: Petra Dvořáková (ČH)

Videogalerie: https://www.youtube.com/playlist?list=PLrKClBxVMHfeMu6mzdzY-iH603x8FvD3x

Fotogalerie: http://hasiciostrov.rajce.idnes.cz/09.08.2015_-_Nemcice_VCB/