11. kolo na nové trati v Ostrově u Macochy

Po delší odmlce se Velká cena Blanenska opět rozběhla. Poslední bodované závody se konaly 10. 8. v Němčicích, od té doby se soutěžilo pouze nanečisto a nešlo o žádné body – soutěže se konaly v Rudici, Velkých Opatovicích a Lysicích. Spoustu týmů, které běhají VCB pravidelně, se na těchto soutěžích ukázalo, aby otestovaly formu a připravily se na poslední dvě kola.

Předposlední kolo Velké ceny Blanenska pro rok 2014 uspořádal Ostrov u Macochy. Nešlo o tradiční asfaltovou trať, kde dříve Ostrov soutěže pořádal, ale hasiči vybudovali novou travnatou trať, speciálně pro hasičské soutěže. Den před soutěží došlo k tak silnému dešti, že vůbec nebylo jasné, jestli se soutěž bude konat. Přes boj s vodou na trati i kolem trati se nakonec 13. 9. soutěž podařilo uspořádat.

Po jedenácté hodině začala soutěž kategorií mužů, kterou odstartovali domácí borci z Ostrova u Macochy. Podklouznutí proudaře u cílové čáry pro kluky nebylo šťastné a zaznamenali čas 26,69. Kluci nebodovali, i když první terč s časem 19,12 by stačil na první desítku. K uklouznutí vůbec docházelo u mnoha týmů, jak mužů, tak žen, ale k vážnějším zraněním nedošlo. Jako další nastoupili na start kluci z Okrouhlé, kteří časem 20,70 bodovali 14.místem. Následovaly další kvalitní týmy, jako například Nesvačilka, Niva, Obora, či Sychotín. Druhá jmenovaná, Obora, ukazuje, hlavně v posledních závodech, že jim to skvěle běhá. S časem 18,12 nastavili laťku vysoko. Z průběžného prvního místa se nemohli radovat dlouho, protože je po chvíli překonal Žernovník. S časem 18,02 nakonec Žerňas obsadil druhé místo, když je předběhli ještě borci ze Stražiska o pouhé dvě setinky (18,00). Výborných výsledků dosáhly také týmy Černovic „B“, dále Vážan, Míchova, Hlubokého, Chrastavce, Bílovic či Stanoviště a tak doplnily první desítku po Stražisku, Žernovníku a Oboře. Nejrychlejší sestřik zaznamenal pravý proudař Obory s časem 17,81.

Výsledky z Ostrova napověděly, jak bude vypadat celkové hodnocení Velké ceny. Jisté vítězství už mají kluci z Hlubokého, kterým k celkovému vítězství stačilo „jen“ 7.místo z Ostrova. O druhé místo bude v Sudicích ještě boj, protože druhé Černovice „B“ mají náskok 2 bodů nad Sychotínem. Čtvrtý Chrastavec ztrácí na Sychotín 15 bodů, následují Bílovice, Žernovník, Míchov, Stražisko, Nesvačilka a Obora. Do první desítky mají ještě šanci, i když malou, promluvit tři týmy a to Ostrov u Macochy, Jabloňany a Brodek u Konice.

Kategorie žen odstartovala týmem Senetářova. Došlo ke kurióznímu sestřiku levé proudařky, která „nabrala“ čáru proudem, a tak to byl pro Senetářov až čas 27,19. Pravý proud v čase 19,84 by stačil Senetářovu na 4.místo. Jako druhé šly na start domácí holky z Ostrova u Macochy. Jejich čas 20,66 znamenal v konkurenci 16 týmů 7.místo. Vůbec většina žen nabíhala k základně pomaleji, aby nedocházelo ke zbytečným pádům. První tým, kterému se podařilo prolomit dvacítkový čas, byl tým Černé Hory. Holky zastavily časomíru v čase 18,86 a ukázaly jeden z podařenějších útoků v Ostrově. Výborně si s tratí poradily také holky z Černovic, které s časem 19,96 obsazovaly průběžné druhé místo, nakonec z toho však byl „jen“ bramborový stupínek. Výborný útok předvedly holky ze Šošůvky a s časem 18,01 se ujaly vedení. Tímto výkonem si zajistily pozici v TOP 3 hodnocení Velké ceny. Překonaly je už jen holky ze Sychotína v čase 17,63, a mají také nejlepší trojku jistou. Po třetí Černé Hoře a čtvrtých Černovicích se seřadily Němčice, Žernovník, Ostrov, Těchov, Sebranice a desítku doplnily ženy SK Petrovic.

Podobně jako u mužů, v celkovém hodnocení jsou nám některé věci jasné. O první tři místa v Sudicích zabojují tři týmy – Němčice (84 bodů), Sychotín (83 bodů), Šošůvka (78 bodů). Čtvrté místo už je rozhodnuto – pro Černou Horu (holky konečně dosáhly na vytouženou nejlepší šestku). Na pátém místě jsou Černovice, které mají před šestým Těchovem náskok 11 bodů, který zřejmě už také uhájí. Bojuje se ještě o šesté místo, kde má Těchov náskok pouze 1 bod před Sebranicemi, teoretickou šanci dotáhnout se vedoucí šestce má také Žernovník a Malá Lhota.

Příští týden nás čeká poslední soutěž letošního ročníku Velké ceny Blanenska, jako tradičně v Sudicích. Kromě toho, že se dozvíme konečné výsledky VCB, je lákadlem také „afterparty“, která zakončí závodní sezonu. K oficiálnímu vyhlášení výsledků potom dojde v Černovicích 8.11.2014.