Na soutěži v Rudici padl rekord Velké ceny Blanenska

Velká cena Blanenska v požárním útoku se o víkendu přesunula do Moravského krasu, v neděli 18. srpna 2019 organizovali v pořadí její již deváté kolo v tamním sportovním areálu Žegrov hasiči z Rudice. Běhalo se na travnaté rovinaté dráze s dostatečným okolním prostorem jak pro závodníky, tak pro diváky. Pořadatelé závodníkům navíc připravili a po dráze rozmístili několik světelných tabulí s časomírou, pro diváky pak nachystali velkoplošnou obrazovku umístěnou v areálu tak, aby i ti z diváků, kteří aktuálně nesledovali soutěžní pokusy u dráhy, měli o dění a výkonech plný přehled. Průběžné výsledky mohli sledovat fanoušci i vzdáleně online na webu Velké ceny Blanenska v požárním útoku.
Počasí se dopoledne před soutěží tvářilo všelijak, nakonec se obloha úplně vyčistila a po celou dobu klání bylo pravé letní parno.
Rudice je známá svým unikátním podzemním jeskynním systémem, vstupenky do Rudického propadání věnoval tamní speleologický spolek jako hlavní cenu pro vítěze, žádné sportovní propadání se ale v Rudici rozhodně nekonalo. Výkonnostně se soutěž v tabulce letos odběhaných závodů pohybovala při horní hranici. Příkladmo v ženské kategorii padly hned tři šestnáctkové časy, stejně tak mužská část soutěže byla bohatá na skvělé časy.
Do startovní tabulky se v Rudici zapsalo 28 mužských a 12 ženských týmů, startovali nejprve muži.

Zvítězil Žernovník s časem 16,74 s a do celkové tabulky Velké ceny si tak zapsal plný počet 25 bodů. Druhé místo obsadil Bořitov A s časem 16,79 s a trojici nejlepších uzavíral Ludéřov z okresu Olomouc s časem 17,18 s.
Veteránská kategorie nebyla do soutěže v Rudici zařazena, po mužích proto dráhu a přilehlé okolí vymezené pro přípravu týmů hned obsadily ženy. Jak je zmíněno výše, který z ženských týmů nezaběhl šestnáctku, nemohl na stupně vítězů v Rudici pomýšlet. Laťku hned z kraje ženského závodu nasadil Žernovník, který svým časem 16,28 s pokořil nejen rekord rudické dráhy, ale i dosavadní rekord Velké ceny Blanenska. Další zaběhnuté časy se tomu žernovskému více či méně přiblížily, ale žádný ho již nepřekonal, proto si Žernovník z Rudice nakonec odvážel vítězný dabl v mužské i ženské kategorii.
Druhé v ženách skončily Hodějice z Vyškovska s časem 16,79 s a třetí Nedvězí ze Svitavska s časem 16,89 s.
Desáté kolo Velké ceny Blanenska v požárním útoku proběhne opět na rychlé trati, v Sychotíně v areálu pod Kunštátským zámkem, a to v neděli 25. 8. 2019. Začátek soutěže je plánován na 12. hodinu a závodit se bude po delší době opět ve třech kategoriích, tj. v mužích, ženách a veteránech.