6. kolo VCB ve Žďáře

V neděli 12. 7. 2015 se uskutečnilo už šesté kolo Velké ceny Blanenska. Ta tentokrát zavítala do Žďáru. Žďárská trať se od ostatních tratí VCB hodně liší. Jde o asfaltovou trať do kopce a strojníci zde nemají téměř výhled dopředu přes sloup elektrického vedení. Je nutné dobře načasovat vodu dopředu, aby proudařky a proudaři nebyli utopeni, a zároveň, aby někdo nebyl zraněn, protože žďárský kopec umí být opravdu zrádný. Ve dvanáct hodin začala soutěž kategorií žen.

 

Obzvlášť pro ženskou kategorii se ukázal Žďár jako velmi těžká a nevyzpytatelná trať. Jako první se na start postavily domácí holky ze Žďáru. Útok se jim bohužel moc nepovedl a s výsledným časem 34,93 obsadily desáté a tedy první nebodované místo. Ani druhé na startu Němčice si s útokem neporadily tak, jak by určitě chtěly a s časem 24,11 jim připadl pouze bod za 9. místo. A nedařilo se ani dalším kvalitním týmům. Holky z Ostrova u Macochy si připsaly čas 42,24 a jedenácté místo, dále se nedařilo Černé Hoře (N), Petrovicím SK (N) a smůlu neprolomily bohužel ani Černovice. Broňa si sice s terčem poradila nejlépe ze všech proudařek v čase 19,05, druhý terč Černovic však nebyl sražen.

 

Soutěž žen ve Žďáru jasně ovládly i loňské vítězky – Šošůvka. Moc pěkný útok, voda šla ze stroje akorát, nejdřív rozvážně a pak naplno a holky si doběhly pro vítězství v čase 19,24. Pro holky je to letošní první vítězství a přiblížily se tak na pouhých pět bodů prvnímu Sychotínu, který ve Žďáru nestartoval. Druhé místo si vyběhl Těchov v čase 20,76 a třetí Malá Lhota v čase 21,35. Oba týmy byly jistě spokojené, pro Těchov to byl nejlepší výsledek a pro Malou Lhotu velký bodový příděl po letošních nepovedených útocích. Čtvrtý skončil tým Senetářova. Překvapením dne byl jistě i tým Žernovníku „B“. Holky si časem 22,37 (druhý terč 21,48) doběhly pro páté místo a získaly pět bodů do celkového hodnocení. Šestý skončil Žernovník „A“ (22,61) a sedmé Černovice „B“. Osmé místo si zajistily holky ze Sebranic v čase 23,16. Ženské týmy se nakonec popraly s tratí, bohužel se některým týmům nevyhnula zranění. Snad budou holky v pořádku!

Po kategorii žen následovala krátká přestávka a po ní kategorie mužů. Na start se jako první postavili domácí kluci ze Žďáru. Na pohled pěkný útok a vida! Časomíra se zastavila v čase 19,75 a kluci mohli být právem spokojeni. Delší dobu šlo o vedoucí čas, protože většina z favoritů soutěže startovala později. Nakonec kluci tímto časem ukořistili krásné šesté místo a byli druhým nejlepším týmem z okresu Blansko! Hned za nimi skončil tým Sebranic „B“ (20,12), pro které to byl zřejmě dosud nejlepší výsledek. „Až“ osmý skončil Sychotín po prostřiku v čase 20,22 (první terč 19,42). První desítku uzavřeli kluci z Chrastavce (20,34) a Okrouhlé (20,56). U mužů byla k vidění různá taktika. Někteří to napálili a šli na risk, někteří šli pomaleji a získali tím body, které by na travnaté trati získávali hůř. Nedokončené pokusy poznamenaly i kvalitní týmy – Sudice, Jabloňany, Míchov, Žernovník i Sychotín „B“ určitě pomýšleli výš, ne-li na stupně vítězů (pozn. Loni zvítězili ve Žďáru právě kluci z Jabloňan.)

Nejlepším týmem se stali vůbec poprvé kluci z Obory. Zaznamenali jediný osmnáctkový čas v soutěži (18,94) a zaslouženě zvítězili. Jejich proudař Ondra byl navíc vyhlášen nejrychlejším proudařem dne, když srazil terč v čase 18,24. Obora se tak dostala na čtvrté místo celkového pořadí s 81 body a ztrácí pouze 2 body na třetí Nesvačilku. Zároveň jsou kluci průběžně nejlepším týmem okresu Blansko.

Druhé místo připadlo ve Žďáru klukům z Bílovic (okres Prostějov) v čase 19,45, třetí skončilo Hluboké z okresu Třebíč v čase 19,61 a obhájili tak třetí místo z loňska. Nejlepší pětku týmů doplnilo Stanoviště a Nesvačilka, což jsou týmy z Brna-venkova. V celkovém hodnocení stále vede Hluboké s náskokem devíti bodů na Stanoviště. Dále Nesvačilka, Obora, Žernovník, Sychotín, Chrastavec, Bílovice, Stražisko a desítku uzavírá Bořitov.

Žďár patří mezi tratě, kde se dá hodně získat, ale i hodně ztratit. Některé týmy z čela hodnocení ztratily cenné body, které by se jim v konečném hodnocení určitě hodily. Nezbývá než se dobře připravit na další kolo Velké ceny Blanenska, které proběhne příští neděli v Paměticích a celá soutěž se tak přesune do své druhé poloviny.

http://hasiciostrov.rajce.idnes.cz/12.07.2015_-_Zdar_VCB/#DSC_0603.jpghttp://hasiciostrov.rajce.idnes.cz/12.07.2015_-_Zdar_VCB/#DSC_0627.jpg

Fotogalerie: ZDE

Videogalerie: Luboš Šebela (youtube)

Autor: Petra Dvořáková (ČH)